• 18 maja 2024

Terapia Gestalt jest jedną z najbardziej poszukiwanych dziedzin psychologii. Jest to specjalne podejście, które pozwala ludziom uświadomić sobie nie przeżyte uczucia i niedokończone sytuacje, przepracować je i wziąć odpowiedzialność za własne życie.

Jakie jest znaczenie terapii Gestalt?

Najprościej rzecz ujmując, istotę terapii Gestalt można podsumować w następujący sposób: niekompletne rzeczy przeszkadzają człowiekowi w komfortowym i szczęśliwym życiu. Celem metodyki jest pomoc w uświadomieniu sobie własnych potrzeb, nauczenie słuchania siebie, zorientowania się, co dzieje się w życiu i jak ty sam jesteś zaangażowany w ten proces.

Terapeuta Gestalt pomaga znaleźć czynniki, które uniemożliwiają Ci zaspokojenie Twoich potrzeb, odkryć sytuacje z przeszłości, które nadal wpływają na Twoje życie w sposób, który nie jest dla Ciebie dobry dzisiaj. Nawet jeśli stara historia została już zapomniana, niewyżyte urazy i niewyrażony gniew mogą nadal tkwić jakby w środku.

Smutek

Co to jest Gestalt?

Zrozumienie, czym jest gestalt, jest nieco bardziej skomplikowane. Z jednej strony jest to obraz kompletny, który składa się z poszczególnych elementów psychiki. Mówiąc najprościej, gestalt to niedokończona sprawa. Na przykład film, którego kiedyś nie udało Ci się obejrzeć do końca, być może zostanie zapamiętany lepiej niż nawet najwybitniejsze arcydzieło, które udało Ci się obejrzeć do końca. 

Dążenie do doskonałości leży w naturze ludzkiej, tak działa nasza podświadomość. Problematyczna sytuacja, która nie zostanie rozwiązana, będzie ciągle powracać, powodując negatywne emocje i dyskomfort psychiczny. Najczęściej osoba nie jest po prostu świadoma przyczyny. Do tego właśnie służy terapia Gestalt.

Terapia Gestalt: jak to działa?

Głównym zadaniem terapii jest zamknięcie Gestalt. Jednak aby to zrobić, trzeba ją najpierw znaleźć. Jednocześnie psycholog nie wskazuje na konkretny problem, niezaspokojoną potrzebę, ale uczy osobę samodzielnie odnajdywać związki między wydarzeniami z przeszłości, żalami, uczuciami a jej obecnym stanem.

Oczywiście, specjalista może doradzić, co robić i jak zmienić sytuację. Nie będzie to jednak gest zamknięty, więc w następnej podobnej sytuacji osoba ponownie stwierdzi, że nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać problemu. 

Podczas sesji terapeuta gestalt stara się przywrócić pacjenta do teraźniejszości. Na przykład, pyta o uczucia i myśli w chwili obecnej. Jeśli osoba zaczyna mówić o przeszłości, terapeuta stopniowo przywraca ją do obecnej rzeczywistości, np. zadając pytania dotyczące jej aktualnego samopoczucia. Pomaga to stworzyć poczucie, że z problemem można sobie poradzić tu i teraz, nawet jeśli miał on miejsce wiele lat temu. 

Smutek

Kto może skorzystać z terapii Gestalt?

Psychologia Gestalt jest skuteczna w wielu sytuacjach życiowych. Najlepiej jednak sprawdza się w następujących przypadkach:

  • jeśli nie jesteś w stanie zaadaptować się w nowej społeczności;
  • gdy pojawiają się problemy w kontaktach z dziećmi lub rodzicami, współmałżonkiem lub przyjaciółmi;
  • częsty stres lub długotrwała depresja;
  • nawracające uczucia pustki, smutku bez wyraźnej przyczyny;
  • niezdolność do osiągania celów;
  • śmierć bliskiej osoby


Dziedzina ta jest istotna dla osób, które doświadczyły przemocy fizycznej lub psychicznej, przeżyły żałobę lub nie potrafią żyć teraźniejszością.

Jakich wyników należy się spodziewać?

Terapeuta Gestalt nie wydaje sądów wartościujących na temat uczuć i działań klienta. Działa tu inna zasada: terapeuta wydaje się dawać klientowi okulary, przez które może on spojrzeć na sytuację w inny sposób. Albo oferuje pochodnię, która oświetla kilka ścieżek i pozwala klientowi wybrać własną, prostą i jasną drogę. Psycholog od razu daje do zrozumienia, że rozwiązanie nie leży w przeszłości ani nawet w przyszłości, ale w chwili obecnej.

Głównym pytaniem psychologa nie jest "dlaczego", ale "jak". Umożliwia to zrozumienie, w jaki sposób dana osoba przeżywa dane doświadczenie. Podczas sesji terapeuta Gestalt zwraca uwagę na intonację, sposób mówienia i mowę ciała. Uczy klienta rejestrowania takich przejawów i rozumienia ich znaczenia, uświadamiania sobie scenariuszy swoich zachowań, a dzięki temu nawiązywania kontaktu z samym sobą i zaprzestania przeżywania napięcia związanego z niepokojącymi sytuacjami.

Psychika ludzka ma zadziwiające właściwości. Bardzo często głównym problemem jest to, że nie potrafimy zrozumieć, co nam przeszkadza, co nie pozwala nam cieszyć się życiem. Nierzadko potrzebujemy pomocy terapeuty Gestalt, aby dotrzeć do sedna naszych prawdziwych problemów i pragnień.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top