• 11 grudnia 2024

Depresja to nie tylko zły nastrój, ale zespół objawów psychicznych i fizycznych. Depresja wpływa na sposób myślenia, odczuwania i zachowania danej osoby, przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności i prowadzi do poczucia całkowitego braku sensu życia.

Typowe objawy depresji:

  • - objawy występują codziennie przez dwa tygodnie lub dłużej;
  • - obniżony nastrój;
  • - utrata zainteresowania codziennymi zajęciami, unikanie kontaktu;
  • - znaczny nieplanowany przyrost lub utrata masy ciała;
  • - problemy ze snem: bezsenność, senność, długie przerwy w zasypianiu;
  • - niepokój, uczucie wewnętrznego napięcia;
  • - senność, ospałość;
  • - utrata energii, zwiększone zmęczenie, osłabienie;
  • - niska samoocena, poczucie winy, częste obwinianie siebie;
  • - trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji;
  • - myśli o bezsensie życia, śmierci i/lub samobójstwie;
  • - objawy powodują cierpienie psychiczne i wpływają na codzienne życie.

depresja

Powikłania depresji:

  • - samobójstwo;
  • - nadużywanie alkoholu;
  • - uzależnienie od narkotyków;
  • - lęk kompulsywny;
  • - serce i inne choroby;
  • - słabe wyniki w nauce;
  • - konflikty rodzinne;
  • - problemy w relacjach międzyludzkich;
  • - izolacja społeczna.

Depresję należy leczyć

Depresja jest często postrzegana zarówno przez chorego, jak i przez innych jako przejaw złego charakteru, lenistwa i egoizmu, rozwiązłości lub naturalnego pesymizmu. Należy zrozumieć, że depresja to nie tylko zły nastrój, ale choroba, która wymaga specjalistycznej interwencji i jest dość dobrze leczona. Im wcześniej postawi się właściwą diagnozę i rozpocznie właściwe leczenie, tym większe są szanse na szybki powrót do zdrowia, na to, że depresja nie będzie się powtarzać i nie przybierze ciężkiej postaci, której będzie towarzyszyć chęć popełnienia samobójstwa.

depresja

Nowoczesne podejście do leczenia depresji obejmuje połączenie leków i psychoterapii

Główną klasą leków stosowanych w leczeniu depresji są leki przeciwdepresyjne. Główne zalety nowych generacji leków przeciwdepresyjnych to lepsza tolerancja i ograniczenie działań niepożądanych. Należy pamiętać, że przeprowadzono liczne badania, które potwierdziły ich wysoką skuteczność i bezpieczeństwo. Szkody wyrządzone przez depresję w dobrobycie emocjonalnym i materialnym człowieka są nieporównywalne z niewielkimi i łatwymi do uniknięcia skutkami ubocznymi. Ponadto nowoczesne leki przeciwdepresyjne nie uzależniają i nie powodują zespołu odstawiennego.

Co możesz zrobić sam

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia to prawdopodobnie jedyne antidotum na depresję i chroniczne zmęczenie, jakie można sobie przepisać. Istnieje wiele ćwiczeń, spośród których można wybrać te, które są odpowiednie dla siebie. Spacer to świetne ćwiczenie, zwłaszcza że nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu, wystarczy wygodne obuwie. Jazda na rowerze, pływanie, taniec i praca w ogrodzie mogą być akceptowane, a jednocześnie mieć działanie terapeutyczne. Joga, tai chi, trening pilates są bardzo zalecane w przypadku depresji.

Wystarczająca ilość snu w nocy

Przeznacz odpowiednią ilość czasu na sen. Przeciętna osoba dorosła potrzebuje od 7 do 9 godzin snu w nocy. Jeśli uważasz, że masz problem ze snem, porozmawiaj ze specjalistą. Zaburzenia snu są dość dobrze poznane, a jakość snu można poprawić.

Dobre odżywianie

Stosuj dietę niskotłuszczową i bogatą w błonnik. Dieta powinna być zróżnicowana i zawierać owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Właściwe odżywianie się nie wymaga dużego wysiłku, wystarczy trochę planowania.

Równowaga między pracą a odpoczynkiem

Zaplanuj sobie codzienne przerwy na odpoczynek. Odpoczynek dla organizmu jest jak paliwo dla samochodu. Zaplanuj sobie odpoczynek w taki sam sposób, w jaki planujesz tankowanie samochodu. Myśl o odpoczynku jako o działaniu prewencyjnym i odpoczywaj, zanim poczujesz się bardzo zmęczony. Ustal sobie rozsądne tempo pracy, rób przerwy na odpoczynek, planuj z wyprzedzeniem i deleguj część zadań innym. 

Relaks

Nie nadużywaj alkoholu

Alkohol, tytoń, nadmiar kofeiny i narkotyki mogą nasilać depresję lub patologiczny lęk. Tytoń i kofeina mogą zwiększać lęk. Zaprzestanie używania tych substancji może być bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Porozmawiaj ze specjalistą psychologiem, aby dowiedzieć się, jak możesz uwolnić się od nałogu. Jedną z opcji jest terapia interpersonalna.

Wyćwicz swój umysł w pozytywnym myśleniu

Pozytywnego myślenia można się nauczyć. Dzięki regularnej praktyce pozytywne myślenie może pomóc przezwyciężyć inercję. Zacznij od małych rzeczy. Wybierz negatywne zdanie i spróbuj zmienić je w pozytywne. Na przykład, jeśli złapiesz się na tym, że myślisz: "Nigdy nie będzie mi lepiej", powiedz sobie: "I to minie". A jeśli myślisz: "Nigdy nie nauczę się robić tego i tamtego", zastąp to słowami: "Pracuję nad tym" lub "Nawet skrzypce Stradivariusa trzeba od czasu do czasu nastroić". Praktykuj pozytywne myślenie, nawet jeśli nie wierzysz w sukces. Z czasem pozytywne myślenie może stać się nawykiem i pomóc w poprawie stanu zdrowia.

Pozwól sobie na zabawę

Przyjemne zajęcia mogą poprawić nastrój i zapobiec myślom i uczuciom prowadzącym do depresji. Aby zrobić pierwszy krok, wystarczy zrobić najprostsze, a nawet darmowe rzeczy: pozwolić sobie na relaks, wziąć kąpiel, poddać się masażowi, wykonywać ulubione zajęcia, medytować, oglądać ulubione filmy, dobrze się pośmiać, krótko mówiąc - pozwolić sobie na przyjemności!

Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół

Izolacja jest przyjacielem depresji i negatywnego myślenia. Osoby cierpiące na depresję często chcą się zahibernować i nic nie robić. Czasami telewizja jest ich jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym. W naturze ludzkiej leży poleganie na innych w trudnych chwilach. Jednak osoby cierpiące na depresję często unikają pomocy. Postaraj się uzyskać wsparcie, nawet jeśli nie masz na to ochoty. Depresja jest chorobą i nie należy walczyć z nią samotnie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top