Terapia uzależnień to nowy, ewolucyjny kierunek w radzeniu sobie z zachowaniami uzależniającymi i współuzależniającymi oraz w psychokorekcji relacji współuzależnionych.
Hipnoza jest zwykle praktykowana jako jedna z zakazanych metod leczenia. Pacjent jest wprowadzany w stan transu i podświadomie jest nakłaniany do prowadzenia trzeźwego życia, tzn. do całkowitego odstawienia alkoholu i/lub narkotyków.
Poznawczo-behawioralna psychoterapia zachowań nałogowych różni się radykalnie od terapii sugestywnej. Stosuje się ją już na etapie aktywnego leczenia farmakologicznego dolegliwości. Lekarz zwraca większą uwagę na wnioski i opinie pacjenta na temat jego własnego zdrowia i stanu psychicznego. Lekarz analizuje przyczyny powstawania i rozwoju choroby oraz skupia się na możliwych skutkach systematycznego nadużywania alkoholu lub narkotyków.
Trening autogenny jest jedną z metod relaksacji, łagodzenia wycofania psychicznego i dyskomfortu fizycznego, uwalniania napięcia i niepokoju. Ogólnie rzecz biorąc, jest to autohipnoza i samohipnoza. Pierwsze sesje odbywają się pod kierunkiem lekarza, a następnie osoba uzależniona sama wykonuje podobne ćwiczenia.
Psychoterapia rodzinna jest niezbędna do normalizacji relacji z bliskimi i dziećmi. Psychologowie zwracają szczególną uwagę na problem współuzależnienia, uczą bezpiecznych i akceptowanych przez wszystkich metod rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Często ciągłe wyrzuty ze strony bliskich powodują załamanie i odmowę dalszej terapii.
Terapia przez sztukę jest jednym z najbardziej obiecujących obszarów psychoterapii zachowań uzależnieniowych. Różne warianty wszechstronnego ujawniania się osobowości człowieka są opracowywane w celu uspokojenia go, przesunięcia uwagi, wzbogacenia życia duchowego. W terapii przez sztukę wykorzystuje się rysowanie, modelowanie, ewentualnie odgrywanie jakichś sytuacji z życia wziętych lub wymyślonych.
Celem psychologii Gestalt jest ukształtowanie holistycznej, samowystarczalnej osobowości. Zadaniem kursu terapii Gestalt jest określenie głównych celów w życiu i zrozumienie, co należy zrobić, aby je osiągnąć.
Terapia stresu emocjonalnego jest dość silnym oddziaływaniem psychologicznym na pacjenta, które zmusza go do ponownego przemyślenia i całkowitej zmiany stosunku do samego siebie, własnej choroby, relacji z innymi ludźmi i pozycji w społeczeństwie. Zadaniem lekarza jest przeciwstawienie wiary w swoje możliwości, przekonania o możliwości wyleczenia, pozytywnego nastawienia z koncentracją na bolesnych objawach, wewnętrznym dyskomforcie, nastroju depresyjnym, apatii.
Mają poczucie, że ktoś inny kontroluje jego życie i decyzje
Nie znajduje w sobie siły do podejmowania ważnych decyzji lub żyje opinią innych ludzi
Jest w toksycznym związku partnerskim
Nie znajduje w sobie pewności siebie i poczucia własnej wartości
Stracił sens życia i nie rozumie, co jest ważne, a co nie
Traumatyczne przeżycia związane z zakończonymi lub niekompletnymi związkami
Ma tendencję do wycofywania się z tych doświadczeń, popadając w uzależnienie, pracoholizm, zakupoholizm, uzależnienie od hazardu
Komentarze (0)