• 13 września 2024

Terapia psychodynamiczna to podejście, które polega na promowaniu głębszego zrozumienia swoich emocji i innych procesów psychicznych. Pomaga ludziom lepiej zrozumieć, jak się czują i myślą.

Czym jest terapia psychodynamiczna?

Terapia psychodynamiczna jest formą terapii rozmownej. Opiera się na założeniu, że rozmowa z profesjonalistą o problemach, z którymi borykają się ludzie, może pomóc im znaleźć ulgę i rozwiązania. Ludzie poprzez zrozumienie tego, co czują, mogą dokonywać lepszych wyborów w swoim życiu. Mogą też pracować nad poprawą swoich relacji z innymi i działać na rzecz celów, które przyniosą im większe szczęście i satysfakcję.

Dzięki pracy z terapeutą psychodynamicznym ludzie mogą lepiej zrozumieć myśli, uczucia i konflikty, które wpływają na ich zachowanie. To podejście do terapii pomaga również ludziom lepiej zrozumieć niektóre z nieświadomych motywów, które czasami wpływają na sposób myślenia, odczuwania i działania ludzi. Takie podejście do psychoterapii może pomóc w zaburzeniach psychicznych lub emocjonalnych. Może promować autorefleksję, zrozumienie i wzrost emocjonalny. Poprzez lepsze zrozumienie swoich wzorców emocjonalnych i ich korzeni, jesteś lepiej przygotowany do radzenia sobie z problemami i rozwijania metod radzenia sobie w każdej sytuacji.

terapia

Skąd się wywodzi terapia psychodynamiczna?

Terapia psychodynamiczna ma swoje korzenie w teorii psychoanalitycznej, ale często jest mniej intensywnym i czasochłonnym procesem, niż tradycyjna psychoanaliza. Podczas gdy psychoanaliza ma tendencję do skupiania się na relacji pacjent-terapeuta, terapia psychodynamiczna skupia się również na relacjach pacjenta z innymi osobami w świecie zewnętrznym.

Dla kogo jest przeznaczona?

Podobnie jak inne formy terapii, może być stosowana w leczeniu różnych problemów psychicznych takich, jak np:

  • Lęk
  • Depresja
  • Zaburzenia odżywiania
  • Problemy interpersonalne
  • Zaburzenia osobowości
  • Stres psychologiczny
  • Zaburzenia stresowe pourazowe
  • Zaburzenia lęku społecznego 
  • Zaburzenia związane z używaniem substancji

kto potrzebuje terapii psychodynamicznej

Czynniki, które mogą wpłynąć na wybór rodzaju leczenia to efektywność kosztowa, dostępność, preferencje pacjenta i nasilenie objawów. Podczas, gdy terapia poznawczo-behawioralna jest popularnym i skutecznym podejściem, terapia psychodynamiczna może być równie skuteczna w przypadku wielu schorzeń.

Niektóre ważne aspekty terapii psychodynamicznej obejmują:

  • Ujawnianie wzorców : Terapia psychodynamiczna pomaga ludziom nauczyć się rozpoznawać wzorce w zachowaniu i związkach. Ludzie często wypracowują charakterystyczne sposoby reagowania na problemy, nie zdając sobie sprawy z tych trendów. Jednak umiejętność ich zauważenia może pomóc ludziom znaleźć nowe podejście do rozwiązywania problemów.
  • Zrozumienie emocji : Badania wykazały, że terapia psychodynamiczna jest pomocna w odkrywaniu i rozumieniu emocji. Badając doświadczenia emocjonalne, ludzie mogą lepiej rozpoznać wzorce, które przyczyniły się do dysfunkcji, a następnie być bardziej skłonni do wprowadzania zmian.
  • Poprawa relacji : Relacje z innymi ludźmi są kluczowym elementem terapii psychodynamicznej. Pracując z terapeutą, ludzie mogą zrozumieć, jak często reagują na innych.

rodzaj terapii

Sama relacja terapeutyczna może służyć jako sposób na zbadanie relacji osoby z innymi ludźmi poprzez proces znany jako przeniesienie. Daje to ludziom natychmiastowy sposób „in vivo” na eksplorację, a następnie zmianę wzorca reakcji w celu poprawy relacji.

Czy psychoterapia psychodynamiczna jest skuteczna?

Ocena skuteczności terapii psychodynamicznej jest nieco trudna, ale badania pokazują, że może ona być przydatna w leczeniu różnych problemów psychologicznych. Jednym z powodów, dla których ocena pełnej skuteczności tego rodzaju terapii  może być trudna, jest to, że wiele z wywołanych przez nią zmian jest trudnych do zmierzenia.

Jak zauważył badacz Jonathan Shadler w komunikacie prasowym Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA), chociaż stosunkowo łatwo jest zmierzyć zmiany w określonych ostrych objawach, znacznie trudniej jest zmierzyć podstawowe zmiany osobowości. 

Psychoterapia psychodynamiczna nie jest terapią typu ''quick fix''. Może upłynąć trochę czasu, zanim pacjent wprowadzi w życie to, czego się nauczył. Oznacza to, że efekty mogą być powolne i stopniowe, a ich ujawnienie się po zakończeniu leczenia zajmie trochę czasu. Jeśli psychoterapia psychodynamiczna daje efekt po dwóch latach od jej ukończenia, jak pokazują badania, to w porównaniu z przemijającymi zmianami, jakie zachodzą w bieżącej psychoterapii, może mieć potencjał długotrwałych efektów, a to może odpowiadać potrzebom pacjentów szukających pomocy.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top