• 26 kwietnia 2024

Wiele osób zdążyło się już zorientować, że psychoterapia i psychologowie to nic strasznego. Ludzie szukają pomocy u terapeutów online i offline nie tylko wtedy, gdy sytuacja jest już zła. Choć psychoterapia jest procesem terapeutycznym, jej głównym celem jest poznanie samego siebie i znalezienie najlepszego wyjścia z sytuacji życiowych.

Psychoterapia

Podstawą leczniczego działania każdej dobrej psychoterapii jest atmosfera zaufania i bezpieczeństwa. Podczas pobytu w gabinecie psychoterapeuty nawiązuje się szczególna relacja "terapeutyczna", która pomaga wywołać istotne zmiany w życiu.

Dzięki produktywnej pracy wewnętrznej masz możliwość działania bardziej świadomie, a nie w sposób, do którego byłeś przyzwyczajony. Terapeuta pomaga ci spojrzeć na sytuację problemową i twoje zachowanie w niej z różnych perspektyw, zadaje "kluczowe" pytania, które pomagają ci dojść do ważnych wewnętrznych odkryć na swój temat. W trakcie psychoterapii:

  • - Osoba przenosi swoją uwagę z objawów na ich prawdziwe przyczyny - konflikty
  • - Niepokojące objawy znikają lub ulegają zmniejszeniu.
  • - Klient uświadamia sobie wszystkie swoje uczucia, zarówno te, którym zaprzecza, jak i te, które zniekształca. Równocześnie uczą się je wyrażać.
  • - Wzrasta poczucie własnej wartości.
  • - Klient zaczyna brać odpowiedzialność za pozytywne zmiany w swoim życiu.
  • - Troska o siebie staje się koniecznością 
  • - Osoba rozwija zdolność do analizowania rzeczywistości, własnych uczuć i środowiska

Jak działa psychoterapia?

Sesja z psychoterapeutą to rozmowa w przyjaznej atmosferze, podczas której pacjent opowiada o swoim problemie. Musisz zdawać sobie sprawę, że terapeuta nie powie Ci, co masz zrobić w danej sytuacji. On jedynie pomoże ci zrozumieć siebie, swoje prawdziwe motywy i przyczyny negatywnych doświadczeń, ale nie ma prawa podejmować za ciebie decyzji.

Pojawia się logiczne pytanie: co w takim razie leczy psychoterapeuta? Niestety, terapeuta nie będzie w stanie pomóc Ci podczas jednego spotkania. Konieczna jest tzw. sesja wstępna, aby pacjent mógł powiedzieć jak najwięcej o bólu. W kolejnych sesjach zaczynamy pracę nad korygowaniem zachowań i emocji danej osoby. Celem jest jasne określenie lęków, kompleksów i negatywnych wydarzeń, które miały miejsce, a w wyniku których pacjent odczuwał wewnętrzne rozbicie, urazę, poczucie winy i niepewności. W trakcie pracy problemy te są stopniowo usuwane i osiąga się nowy etap życia.

Psychoterapeuta

Jak znaleźć terapeutę?

Przed pierwszym spotkaniem ważne jest, aby samemu zrozumieć: jakie warunki pracy będą dla Ciebie najbardziej dogodne? Jeśli jesteś ekstrawertykiem, łatwo czujesz się w tłumie ludzi, nie masz problemów ze znalezieniem wspólnego języka z nowymi znajomymi, to warto rozważyć terapeutę offline. Ale i tu jest pewien szkopuł: trzeba będzie poświęcić więcej czasu na wizyty, ponieważ należy uwzględnić czas podróży. Koszt sesji offline jest również często wyższy niż online.

Jeśli Twój typ osobowości to introwertycy i jesteś emocjonalnie zamknięty w kontaktach z obcymi, o wiele łatwiej będzie Ci się otworzyć bez bezpośredniego spotkania z psychologiem.

Ale czy psychoterapia online jest skuteczna? Praktyka pokazuje, że tak jest. Ogólnie rzecz biorąc, spotkanie nie różni się zbytnio od tego poza siecią: ta sama komunikacja w cztery oczy, uwalnianie emocji i poszukiwanie rozwiązań. A wszystko to odbywa się w zaciszu własnego domu, co jest bardzo wygodne.
Współpracując przez dłuższy czas z jednym specjalistą, szybko zobaczysz rezultaty, które Cię zadowolą.

Nie należy odkładać decyzji o wizycie u terapeuty na później. Im dłużej zwlekasz, tym trudniej będzie ci wyjść z tego destrukcyjnego stanu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top